Sony Xperia Z

Sony Xperia – samoczynny restart

Posiadam telefon Sony Xperia Z, jednak problem który tu opisuję odnosi się też do innych modeli serii Xperia (bazując na tym co wyszperałem w Internecie). Po każdej aktualizacji telefonu, czy to do Androida 4.4.4 czy 5.0.2 dostawałem w pakiecie niespodziewane restarty. Telefon wyłączał się co jakiś czas by ponownie się uruchomić, bez wpisywania PIN-u po restarcie. Problem wyjątkowo denerwujący, aczkolwiek po przeszukaniu sieci udało mi się opracować na niego sposób.

Sony Xperia Z
Sony Xperia Z

Początkowo uważałem, że przyczyną są skrajne temperatury otoczenia – restarty dopadły mnie zimą (4.4.4) oraz latem (5.0.2). Nietrafiony strzał. Zacząłem szukać pomocy na forach, jednak nie znalazłem gotowego rozwiązania. Kilka postów nakierowało mnie jednak w dobrą stronę.

Okazało się, że restarty są spowodowane trybem Stamina i ustawieniami Internetu, konkretnie przesyłem danych przez sieć komórkową. Problem sprawiają domyślne ustawienia operatora, w moim przypadku jest nim NJU, ale jest to część Orange, więc pomarańczowa firma dostarcza mi domyślne ustawienia do pobrania. Ich częścią jest domyślne ustawienie protokołu IPv6, który po prostu gryzie się ze Staminą. Możemy z niej zrezygnować albo załatwić sprawę pokojowo, wracając do IPv4. Dla zwykłego śmiertelnika ta zmiana nie zrobi żadnej różnicy w użytkowaniu telefonu. Nie wiem jak wygląda to w przypadku innych operatorów, ale jeśli macie taki problem warto spróbować.

W Xperii wchodzimy w Ustawienia – Sieci zwykłe i bezprzewodowe – … Więcej – Sieci komórkowe – Nazwy punktów dostępu. Wybieramy aktywny profil transmisji, w Orange jest to Internet. W polu Protokół APN zmieniamy wartość z IPv6 na IPv4. Jeżeli w innych polach widzimy dopisek _ipv6 po prostu go usuwamy, np. z nazwy użytkownika (z Internet_ipv6). To tylko tyle i aż tyle. Problem rozwiązany 🙂

Przypominam, że każde pobranie ustawień na nowo przywróci nam IPv6. Może stać się tak również po aktualizacji Androida, czasem telefon lubi zgubić ustawienia i pobrać je na nowo.

4 thoughts to “Sony Xperia – samoczynny restart”

  1. Problem mojej Xperii Z1 polega na tym że pękł wyświetlacz, a Sony wypiera się wady konstrukcyjnej. Sprawa została przeniesiona na arenę międzynarodową 🙂 Póki co firma której broniłem i która chwaliłem za swoje produkty, udowodniła mi tylko że powinna wprowadzić linie nowych ‚kondomów’ bo Sony Care na ch***j się nadaje.
    Dziękuje za wysłuchanie.
    Pozdrawiam

      1. Jak to już z serią Z bywa… szkoda że na całym świecie respektują eksplozje ekranu podczas ładowania tak w naszym kraju NIET!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.